Długa i barwna historia naszego klubu rozpoczęła się dokładnie 75 lat temu!

Pierwsze wzmianki o meczach towarzyskich w Kluczewie datuje się na 1946 roku. Natomiast oficjalną datą powstania klubu jest 10. maja 1948 roku, kiedy przy Cukrowni Kluczewo (do dziś związanej z klubem), w wyniku wdrażania polityki państwa dotyczącej rozwoju sportu i tworzenia jego struktur utworzono klub sportowy z sekcją piłki nożnej KS Cukrownia Kluczewo. Organizacją całości podjęli się Kazimierz Zybura (który został prezesem) oraz Zbigniew Stecyk i Zbigniew Kuncewicz. W kolejnych latach bardzo często zmianie ulegała nazwa klubu. W lipcu 1949 roku już jako Związkowiec Kluczewo zespół rozpoczął rywalizację w rozgrywkach C-klasy. W latach 1950-1952 klub funkcjonował pod nazwą Unia Kluczewo, by w kolejnym sezonie 1953/1954 rozgrywać w B-klasie mecze jako Spójnia Kluczewo. Kolejny rok przyniósł kolejną zmianę nazwy. W latach 1955-1956 o punkty w A-klasie walczyła Sparta Kluczewo, by z początkiem 1957 roku zostać przemianowaną na Gryf, który we wrześniu tego samego roku stał się LKS Ustroń. 15 stycznia 1958 roku po zgłoszeniu do Cukrowniczej Federacji Sportowej klub mianowano Cukrowniczym Klubem Sportowym Ustroń. W lecie 1964 roku wraz z wybudowaniem przy Cukrowni stadionu zmieniono po raz kolejny jego nazwę na OTKKF Pionier. Po serii sukcesów w 1966 roku zespół prowadzony przez trenera Stefana Morasia mógł cieszyć się awansem do A-klasy. W 1969 roku w wyniku coraz lepszych rezultatów wybudowano nowy stadion przy ul. Przodowników Pracy (obecnie ul. Niemcewicza), wraz z boiskami do koszykówki i siatkówki, a także boiskiem treningowym. Oficjalne otwarcie stadionu „XXV-lecia PRL” nastąpiło 3 sierpnia. Rok później, 16 sierpnia 1970 roku klub otrzymał nazwę OTKKF Kluczevia Stargard Szczeciński (od 1962 roku włączone do Stargardu Kluczewo funkcjonuje jako dzielnica) z którą kojarzony jest do dziś. Chwilową obniżkę formy zespół zanotował w 1972 roku po spadku do B-klasy, by w następnym sezonie się zrehabilitować. Ogromnym sukcesem zespołu było dotarcie do finału Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim w 1973 roku, przegranego (do dziś zawodnicy i obserwatorzy twierdzą, że sędzia nie był bezstronny) ze Stoczniowcem Barlinek. W 1976 roku nastąpił historyczny awans do klasy wojewódzkiej (obecnie „klasa okręgowa”), dzięki nieocenionej pracy trenera Leona Harcewicza.

Koniec lat 70. i początek 80. to spore sukcesy w pucharach. W 1981 roku Kluczevii udało się awansować do II rundy Pucharu Polski, wcześniej osiągając historyczne zwycięstwo z Pogonią Szczecin 7:2 w finale wojewódzkim. Na szczeblu centralnym po zwycięstwie z Czarnymi Słupsk, Kluczevia uległa Lechii Zielona Góra. W 1983 roku sukcesem był finał Pucharu Kuriera (przegrany z Energetykiem Gryfino). Kosztem tego ucierpiała liga czego wynikiem był jednoroczny spadek do A-klasy. W 1987 roku Kluczevia została Zakładowym Klubem Sportowym a schedę po odchodzącym trenerze Kazimierzu Bykowskim przejął Tadeusz Ostrowski, który wcześniej prowadził żeńską drużynę piłkarską. Wówczas pierwszy zespół grał w klasie okręgowej. Największym jego sukcesem był finał Pucharu Kuriera w 1993 roku, niestety przegrany w karnych z Iną Goleniów. To czego nie udało mu się dokonać w lidze, zrobił jego następca, Stefan Rygiel, który wprowadził Kluczevię w 1996 do IV ligi, dzięki znakomitej postawie wychowanków klubu. Zespół zdołał utrzymać się w niej przez dwa sezony (debiut był zaskakująco udany – na finiszu piąte miejsce). Niestety koniec ostatniej dekady XX wieku nie był zbyt okazały w osiągnięcia klubowe. Kluczevia musiała uznać wyższość rywali i w pewnym momencie spadła nawet do VI ligi. Pół wieku działalności klubu niestety nie napawały optymizmem. Po reorganizacji rozgrywek i powrocie do „okręgówki”, Kluczevia powoli nabierała tempa. Rok 2006 przyniósł kolejny sukces i powrót do IV ligi, do której wprowadził zespół trener Wiesław Kawczyński (na stanowisku od listopada 1999 roku). Kłopoty finansowe i braki kadrowe zdecydowały o jedynie jednorocznym pobycie w tej klasie rozgrywkowej.

W 2008 roku klub obchodził 60-lecie istnienia uroczystościami, które odbyły się 9 sierpnia. Rozegrany został mecz ze Spartą Węgorzyno (2:2) oraz 45-minutowe spotkanie pierwszego zespołu z Oldboyami Kluczevianki (1:1). Po krótkiej przerwie weterani boisk sami podzielili się na drużyny i zagrali między sobą… remisując. Po tym nastąpiła część oficjalna, którą zaszczycił obecnością prezes ZZPN-u Jan Bednarek, a także przedstawiciele władz miejskich. Zasłużeni dla klubu gracze i działacze otrzymali brązowe, srebrne i złote gwiazdy. 10 października 2008 roku ruszyła pierwsza, jedyna i oficjalna strona internetowa klubu www.kluczevia.pl . Rok 2009 przyniósł kolejne ważne wydarzenie – 31 maja w stargardzkim kinie premierę miał film o klubie pod tytułem „Kluczevia. Sól futbolu” (wydany później na DVD), natomiast w następnym roku Kluczevia ponownie awansowała pod wodzą trenera Marcina Narkuna (pełniący te obowiązki od lutego 2007 roku) do IV ligi. W czerwcu 2013 roku ruszył oficjalny profil klubu na facebooku, a od sezonu 2016/2017 zespół występuje rozgrywa swoje spotkania pod nazwą Polski Cukier Kluczevia Stargard. Po jedenastu sezonach i dobrych czwartoligowych występach, w 2021 roku po znakomitym sezonie i bezpośrednim wyścigu z Vinetą Wolin Kluczevia osiągnęła największy sukces w historii klubu awansując do III ligi. Sezon 2021/2022 był bardzo trudny pod względem sportowym jak i organizacyjnym. Z pewnością najjaśniejszym jego punktem była wyjazdowa wygrana 0:1 z byłym ekstraklasowcem i zdobywcą Pucharu Polski Zawiszą Bydgoszcz. Zespół domowe mecze rozgrywał na boisku ze sztuczną murawą przy ul. Ceglanej. Przyczyną były prace remontowe stadionu przy ul. Niemcewicza. Liftingu odpowiadającemu współczesnym standardom doczekał się herb klubu, który w nowej odsłonie zaprezentowano 31 stycznia 2022 roku. Przygoda z III ligą zakończyła się po jednym roku spadkiem do IV ligi. Swoją 15-letnią pracę w roli pierwszego trenera zespołu zakończył Marcin Narkun, a jego następcą 4 lipca 2022 roku został Krzysztof Kapuściński.

Awans do III ligi dał impuls do działań, których efekty można już oglądać. Duży, solidny sponsor przy współudziale kilkudziesięciu mniejszych podmiotów i związaną od początku cukrownią zmieniły zupełnie nieremontowany od lat obiekt. Piękny stadion ze świetną infrastrukturą, z wypełnionymi trybunami, na którym znów gra Kluczevia od sezonu 2022/2023 to zupełnie nowa jakość. A to jeszcze nie koniec. Od zawsze duży nacisk w klubie kładziono na rozwój i szkolenie młodzieży. Jednym z tego efektów jest powołanie w kwietniu 2023 roku Akademii Piłkarskiej Polski Cukier ZKS Kluczevia Stargard. Wszystko to jest dużym, budowanym z głową i w świetnej atmosferze, przedsięwzięciem.

10 maja 2023 roku Kluczevia obchodzi 75 urodziny. Choć wiekowa to wciąż młoda duchem, pełna ambitnych planów i rysującej się w niebiesko-biało-żółtych barwach przyszłości.

Najważniejsze wydarzenia:

1948 – powstanie klubu
1969 – oddanie do użytku nowego stadionu
1970 – klub otrzymuje nazwę Kluczevia
1973 – finał wojewódzkiego Pucharu Polski
1976 – awans do klasy wojewódzkiej
1981 – II runda Pucharu Polski
1983 – finał Pucharu Kuriera
1987 – Kluczevia staje się Zakładowym Klubem Sportowym
1993 – finał Pucharu Kuriera
1996 – pierwszy awans do IV ligi
2006 – drugi awans do IV ligi
2010 – trzeci awans do IV ligi
2016 – zespół gra pod nazwą Polski Cukier Kluczevia Stargard
2021 – awans do III ligi
2022 – otwarcie wyremontowanego stadionu i nowy herb
2023 – powstaje Akademia Piłkarska Polski Cukier ZKS Kluczevia Stargard

Prezesi klubu:
Kazimierz Zybura, Jan Dłużewski, Kazimierz Kamiński, Kazimierz Prochacki, Wojciech Rapacz, Ryszard Dobrochowski, Jerzy Tokarek, Paweł Michalczyk (od 8 lutego 2007)

Trenerzy pierwszej drużyny:
Stefan Moraś, Leon Harcewicz, Kazimierz Bykowski, Tadeusz Ostrowski, Stefan Rygiel, Wiesław Kawczyński, Marcin Narkun (od 22 lutego 2007), Krzysztof Kapuściński (od 4 lipca 2022).